Uusi kolmiakselinen vakaaja on ainutlaatuisella, uudella kompaktilla ja kevyellä muotoilulla parannettu gimbaali. Uudet toiminnot, mukaan lukien parannetut valaistusominaisuudet ja älykkäät mallit, takaavat luovammat kuvausmahdollisuudet, kun taas parempi painikkeiden asettelu ja muotoilu yksinkertaistavat käyttökokemusta, kaikki erittäin kilpailukykyiseen hintaan.
Pienemmästä ja kompaktimmasta koostaan huolimatta se voi silti kantaa suuremman hyötykuorman kuin edellinen Q2 malli. Uusi Smooth Q3 on 20% kevyempi, mutta kestää silti isomman hyötykuorman. Gimbaali on yhteensopiva useimpien markkinoilla olevien premium-älypuhelimien kanssa, jopa suojakuorien ollessa paikalla. Säädettävä pidike voidaan asettaa enintään 90 mm leveydelle.
Uusi intuitiivinen painikkeiden asettelu johtaa sujuvampaan toimintaan. Esimerkiksi vaihto pysty- ja vaakakuvauksen välillä napauttamalla laukaisinta kolmesti ei voisi olla helpompaa, kun taas ultralaajakulmainen kuvaus tarkoittaa, että suuret maisemat on yhtä helppo tallentaa kuin matalakulmaiset otokset. Gimbaalin yläosasta löytyy 180° käännettävä täytevalo kosketuspainikkeella, joka lisää ylimääräistä valoa videoihisi. Valo voidaan asettaa kolmeen eri vahvuuteen.
Gimbaali tarjoaa paitsi parempia videotallenteita, joissa on tasaisempi ja ammattimaisempi ilme, se lisää myös paljon luovia mahdollisuuksia elokuvien tekemiseen seitsemällätoista sisäänrakennetulla SmartMode-mallilla, mikä nopeuttaa säännöllisesti kuvattujen videoiden luomista. ZY Cami Editor -sovelluksen avulla käyttäjät voivat piristää videoita mukautetuilla malleilla lisäämällä musiikkia, erikoistehosteita ja suodattimia.
Uusia lisäominaisuuksia ovat eleohjaus, SmartFollow 3.0 Object Tracking -kohdeseuranta, välitön Dolly Zoom ja MagicClone Panorointi, joita käytetään yhden painalluksen laukaisupainikkeella kohteen merkitsemiseksi ja älykkään seurannan aktivoimiseksi.
Uuden gimbaalin lisäksi Zhiyun lanseeraa myös ZY Prime -tilauksen, jossa jäsenet pääsevät käyttämään lisäominaisuuksia, kuten useampia kuvausmalleja ja ZY Remo -kaukosäätöominaisuutta, jonka avulla toinen laite voi ohjata älypuhelinta gimbaalilla.
Zhiyun Smooth Q3 Combo sisältää
- Smooth Q3:lle
- Jalustan
Tärkeimmät ominaisuudet
- Uusi kompakti muotoilu
- Parempi pito, yhden käden ohjaus
- Parempi hyötykuorma
- Helppo taittaa kokoon
- Luovia malleja
SanDisk 64GB CF Extreme (120 MB/s)
NiSi Filter UV 67mm Pro Nano Huc
Olympus 8x21 RC II WP olive green
Saramonic BLINK 500 B1 (TX+RX) 1 TO 1 - 2,4 GHZ WI
Kodak Friendly Zoom FZ55 blue
Manfrotto 190X3-2W - kolmijalka
Nikon PROSTAFF P7 8x42
PRO-Mounts Bigpole
Hähnel HL-511 (Canon BP-511/512) - akku
JOBY LED-valo Beamo 




















Arviot
Tuotearvioita ei vielä ole.